pondelok 4. júla 2011

Česká ELLE a InStyle sú už súrodenci

České vydavateľstvo Hachette Filipacchi 2000 je definitívne minulosťou. Vydavateľstvo Burda sa koncom minulého týždňa stalo jeho 100% vlastníkom a uplatnilo tak opciu na zvyšných 51% akcií. Táto zmena sa samozrejme prejavila aj na personálnom obsadení - doterajší generálny riaditeľ HF 2000 Bronislav Kvasnička rezignoval na svoju funkciu a jeho miesto zaujme riaditeľka Burdy Petra Fundová. Pikantné však je, že rozhodnutie o predaji išlo prakticky mimo českého vedenia a takmer všetko sa udialo v réžií materského francúzskeho vydavateľstva. Kvasnička sa dokonca informáciu o predaji dozvedel ako hotovú vec....

V rámci zmien sa nové vydavateľstvo premenuje na Burda Media 2000. Časopisy ELLE, Maxim, Marianne či Apetit tak definitívne menia vydavateľa a s najväčšou pravdepodobnosťou budú tiež obmenené ich redakcie. Fundová síce tvrdí, že zásadné zmeny nechystá a z oboch firiem chce vyťažiť to najlepšie, ale pošuškáva sa všeličo. Prvým signálom, že sa niečo deje, bol v máji po 12 rokoch odchod dlhoročnej riaditeľky redakcie HF 2000 Mirky Vopavovej (napísala tiež scenár k seriálu Dokonalý svět) a marketingovej riaditeľky Patrície Honslovej. Obe dámy si založili svoje vlastné vydavateľstvo a na jeseň uvedú nový časopis o životnom štýle s názvom Kondice.

Zmráka sa vraj najmä nad redakciou českej ELLE. Na jej adresu totiž prichádza čoraz viac negatívnych ohlasov. Keď pred vyše rokom nastúpila do funkcie šéfredaktorky Andrea Běhounková, očakávania boli veľké. Běhounková totiž stála sa rozsiahlym redizajnom a omladením známeho českého dvojtýždenníka Žena a život. A keďže aj česká ELLE mala po vzore zahraničných edícií podstúpiť redizajn, menovanie Běhounkovej sa zdalo ako ten najlepší krok. Realita je však zjavne iná. Spolu s bývalou šéfredaktorkou Ladou Rudovskou odišiel po pár mesiacoch aj dlhoročný riaditeľ módy Jano Kimák a na jeho miesto zasadol niekdajší módny riaditeľ magazínu Dolce Vita Petr Králíček. Zmena obsahu časopisu a módneho smerovania sa prejavila takmer okamžite: ELLE sa posunula viac smerom k umeleckejšiemu stvárneniu módy, ubudlo psychologických a vzťahových článkov a pribudlo celebrít. Nová koncepcia však údajne narazila na rozsiahli odpor čitateľov. Redizajn čitatelia neprijali a nad novou módou začali ohŕňať nos, časopisu dokonca vraj klesol aj predaný náklad....

Uvidíme, ako sa situácia vyvinie. Fakt je totiž taký, že Burda má úplne voľnú ruku. Ak by sa realizoval pôvodný zámer, keď sa malo vlastníkom ELLE stať vydavateľstvo Hearst Stratosfera, podľa dohody si mal Lagardére ponechať nad ELLE kontrolu. V tomto prípade však akákoľvek kontrola nie je možná.

A čo vy? Privítali by ste zmenu v redakcii českej ELLE? Tiež vnímate negatívne zmeny?

3 komentáre :

 1. Neviem, ja si hlavne tieto magaziny uz takmer nekupujem... kedysi to bola moja mala uchylka, ale casom sa nejak dostavil pocit, ze je to aj tak stale dookola to iste...skoda penazi a papiera.
  Posobenie Behounkovej v ELLe neviem posudit, nakolko z Elle pod jej vedenim som mala tak max. dve cisla, ale je fakt, ze to, co dokazala urobit svojho casu zo Zeny a zivot... RESPECT!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ja si Elle kupujem každe čislo,skoro od ich sameho začiatku,od 1994,ja by som aj privitala zmeny v redakcii,lebo ako si pisal ubudlo psychologických a vzťahových článkov a pribudlo o celebrítach a ja som mala rada hlavne tie clanky vztahove a psychologicke...pre mna bolo Elle naj casopis,teraz je pre mna lepsi Harper's bazaar.
  a nase Eva,Emma,La Femme na to ze su slovenske casopisy maju celkom dobru uroven,chvalim...

  OdpovedaťOdstrániť
 3. ELLE malo kedysi náklad 130 tisíc a v pohode ho predali, teraz majú ledva 36 tisíc a kopec remitendy. Už ani tie naleštené titulky nestačia, ELLE ide bohužiaľ závratnou rýchlosťou dole.
  Na druhú stranu Bazaar má stále kvalitnejšie články, posledné dve čísla sú mimoriadne vydarené, dokonca ubudlo celostránkových reklám.
  Prepadákom je pre mňa aj český STYLE, tam je snaha vydavateľa tento plátok držať zubami nechtami v predaji.
  Kondice.... na tento časopis sa veľmi teším, hoci na SR zatiaľ nie je v predaji, aktivity redakcie na FB ma kladne prekvapili. Kedže za ním stojí Mirka V. je mi jasné, že pôjde o kvalitný časopis. Kedysi spustila Marianne a pod jej rukami sa vypracoval na vysokú úroveň.

  OdpovedaťOdstrániť