utorok 8. novembra 2016

Marks & Spencer odchádza zo Slovenska

Britská sieť obchodov s potravinami a odevmi Marks & Spencer zavrie svojich 7 obchodov, ktoré má na Slovensku. Podľa novín The Guardian sa táto smutná správa netýka len Slovenska. Okrem nás sa má zatváranie obchodov týkať aj Číny, Francúzska, Belgicka, Estónska, Maďarska, Holandska, Poľska, Rumunska a Litvy. 

Dlhodobá strata je dôvodom, prečo britská obchodná sieť zvažuje u nás zavrieť svoje obchody.
Britská obchodná sieť dnes oficiálne oznámila, že začne konzultácie so svojimi zamestnancami o návrhoch na zatvorenie jej siedmich obchodov na Slovensku. Ide o výsledok hodnotenia fungovania celej medzinárodnej siete M&S.

Firma vstúpila na slovenský trh v roku 2007, momentálne zamestnáva 174 pracovníkov. ,,V rámci nášho širšieho posudzovania medzinárodného podnikania skupiny sme analyzovali výkon a potenciál našich obchodov na slovenskom trhu. Naša analýza ukázala, že pokračujúce straty a obmedzené možnosti rastu na trhu spôsobujú neudržateľnosť ďalšieho podnikania na Slovensku. Zaväzujeme sa plne dodržiavať konzultačný proces a budeme pozorne počúvať spätnú väzbu od našich zamestnancov ohľadom našich návrhov," uviedol generálny riaditeľ Marks & Spencer pre Českú republiku a Slovensko James Munson.

Globálne v budúcnosti plánuje firma prevádzkovať menej obchodov v úplnom vlastníctve a viac sa sústrediť na vytváranie spoločných podnikov a franchisingových partnerstiev. Spoločnosť má 268 franchisingových obchodov na 34 trhoch, ako aj spoločné podniky (joint ventures) v Grécku a Indii.
Obchodný reťazec bude naďalej prevádzkovať vlastnené podniky v Írsku, Hong Kongu a Českej republike, ktoré sú viac ziskové. M&S tiež obchoduje na internete na 21 trhoch.História spoločnosti je staršia ako 100 rokov, dnes má vyše 1 000 obchodov vo viac ako 45 krajinách sveta, čím patrí k lídrom v britskom maloobchodnom biznise. Kladie dôraz na nadčasovosť a kvalitu svojho oblečenia, často je jej však vytýkaná dokonca až staromódnosť a príliš veľká upätosť modelov.

Marks & Spencer tvrdí, že kým obchody, ktoré firma sama prevádzkuje sama, sú stratové, prevádzky, ktoré spravujú franchisingoví partneri, sú ziskové. Na vlastných predajniach vlani prerobila na spomínaných desiatich trhoch 45 miliónov libier. Franchisingové prevádzky, naopak, vykázali zisk 87 miliónov libier. Na Slovensku všetkých sedem obchodov prevádzkuje M&S na priamo, prostredníctvom svojej dcérskej firmy MSF Slovakia.

Mark & Spencer má u nás dve predajne v Bratislave, dve v Košiciach, jednu v Banskej Bystrici, Trenčíne a v Nitre. Obľubu si okrem oblečenia u nás získala tiež sortimentom originálnych potravín a pochúťok.

Spoločnosť je dlhodobo v strate - k 31. marcu 2016 evidovala neuhradenú stratu minulých období vo výške 18,9 milióna eur. V poslednej účtovnej závierke manažment upozorňuje, že má záporné vlastné imanie, čo znamená, že prevádzkovateľ slovenských obchodov s módou a potravinami je zrelý na vyhlásenie bankrotu. Aby Briti konkurz slovenských obchodov vyhlásiť nemuseli, naliali ešte 28. októbra 2015 do MSF Slovakia 18 miliónov eur a posilnili tak jej základný kapitál. Na jar tohto roka sa zaviazali, že budú dotovať slovenské obchody najbližší rok do 31. marca 2017. Obrat Marks & Spencer na Slovensku sa posledných šesť rokov pohybuje okolo 16 miliónov eur, vlani (finančný rok končiaci 31. marca 2016) dosiahli tržby 14,9 milióna eur, čo bolo medziročné zníženie o pol milióna eur. Väčšinu obratu tvorí predaj odevov, predaj potravín vyniesol firme 2,2 milióna eur. Marks & Spencer v účtovnej závierke píše, že za nájom slovenských predajní platí ročne asi 2,7 milióna eur. Ďalších 1,1 milióna eur platí za opravy, údržby a iné technické služby spojené s prenájmom.

Pre mňa osobne to bol posledný pozostatok zdravého rozumu v mori umelých handier a lacného štýlu plného gýča. Bude mi neuveriteľne chýbať, nehovoriac o jeho potravinách, ktoré boli pre mňa tak trochu srdcová záležitosť... Slováci sú takí sprostí...

1 komentár :

  1. Nečudujem sa, že u nás, ale také Francúzsko a Belgicko ma zarazilo. Pre nás je to draha značka, ale celkom kvalitná.

    OdpovedaťOdstrániť