piatok 9. septembra 2016

Časopis LA FEMME skončil, náhrada je rozpačitá

To, čo sa malo udiať už minimálne pred rokom, ak nie dvomi, sa stalo realitou - časopis LA FEMME skončil, letné dvojčíslo bolo posledné.

Prvýkrát vyšiel časopis 7. novembra 2006 zdarma ako darček k medzičasom už tiež zrušenému legendárnemu týždenníku Star a na trhu sa dokázal presadiť. Nepochybne mu pomohol praktický formát "do kabelky" a jasné cielenie na o niečo mladšie čitateľky než mali Eva a Emma. LA FEMME sa vtedy od svojej konkurencie skutočne odlišoval - nebál sa viac experimentovať, otvorene písal o sexe, jeho obálky hýrili farbami, v editoriáloch sa prezentovala práca mladých slovenských vizážistov a návrhárov, každý mesiac prinášal aj dve-tri strany pánskej módy. Vtedajšia redakcia na čele s Radomírom Brhlíkom jednoducho dokázala vytvoriť zábavný, nekomplikovaný časopis s peknými editoriálmi. Treba dodať, že v tom období bolo ľahké spustiť takýto časopis - predkrízové roky znamenali boom na mediálnom poli, ľudia mali chuť utrácať a mali z čoho utrácať. V rokoch 2008-2009 dokonca časopis vychádzal aj v klasickom veľkom formáte, občas dokonca vyšiel so samostatnou pánskou prílohou L'HOMME


V čase svojho štartu a následne v prvých rokoch sa z časopisu tlačilo približne 25 000-35 000 kusov, z čoho sa predalo asi 60-70%. Predaje časopisu síce postupne klesali, ale stále boli slušné, v rokoch 2010-2012 sa ich podarilo o niečo zvýšiť masívnym pribaľovaním darčekov, v tej dobe mal už však časopis svoje najlepšie obdobie za sebou, rovnako ako početné zmeny redakcie. Odvtedy už nastal iba pád po stránke predajnej aj kvalitatívnej, posledný rok už časopis vyslovene varil z vody, vychádzal v počte 7000 kusov, z ktorých sa predalo cca 5000, postupne však iba 2700 kusov. Svojho 10. výročia sa časopis už nedožije.

Vydavateľstvo Star Production však nechce prísť o peniaze inzerentov na takom lukratívnom poli, a tak pripravilo náhradu. Náhradu, ktorá, aspoň podľa mňa, musí príčetným čiteľom vyvolať trpko-trápno-pobavený úsmev na tvári. Časopis Slovenka Tvoj štýl vyjde už 16.9. a na 120 stranách podľa majiteľky vydavateľstva Márie Rehákovej, ktorú iste mnohí z vás poznajú najmä z fotiek a reportáží z rôznych "smotánkovských" akcií, na ktorých je vždy odetá do všakovakých výrazne farebných, čipkovaných rób, chce nový časopis "vytvoriť priestor úspešným a sebavedomým ženám, ktoré životnými príbehmi môžu motivovať tie ostatné. Reháková hovorí, že pri tvorbe konceptu časopisu ju inšpirovali mnohé stretnutia s úspešnými ženami, ktorým takýto typ média na trhu chýba." Konkurovať má nový časopis rovno Emme, Eve a Evite, a to za cenu 2,30eur (pre porovnanie La Femme stál 1,55eur).

Báchorka o silných ženách vyznieva o to smiešnejšie, ak na obálku prvého čísla niekto strčí Verešovú; nehovoriac o layoute, ktorý doslova vykráda Evitu, ale je ešte o triedu príšernejší. O konkurencii pre Evu a Emmu nemôže byť reč, a tie ostatné čítateľky (a je ich veru dosť) už dávno majú svoju Evitu. Našťastie, o zámere konkurovať Madam Eve sa nikde nič nehovorí, lebo to by už bol skutočne zlý vtip.

2 komentáre :

  1. ja uz nekupujem ziadne, roky. Maximalne tak do vlaku, aj to vacsinou Marianne. Kto toto potrebuje?

    OdpovedaťOdstrániť
  2. :O :O a to im nepríde trápne takto kopírovať (ako si povedal) už aj tak hrozný layout Evity? Ach, toto je veľmi smutné, ostáva mi už len krútiť hlavou.

    OdpovedaťOdstrániť