štvrtok 18. júla 2013

Vydavateľ ELLE kupuje MARIE CLAIRE, z rivaliek budú sestry

Prekvapivá správa dnes poobede obletela svet médií. Vydavateľstvo Burda Praha oznámilo, že od novembra 2013 preberá namiesto vydavateľstva Sanoma Media Praha vydávanie českej edície časopisu MARIE CLAIRE a všetky s tým súvisiace záväzky. Na prebratí licencie sa vydavateľstvo dohodlo priamo s jej francúzskym vlastníkom Groupe Marie Claire.


Je známe, že vydavateľstvo Sanoma Media Praha (ďalej vydáva napríklad National Geographic, Chuť&Styl, Vlasta a iné) trápia dlhodobé finančné problémy a v súčasnosti je podľa zákulisných informácií celkom na predaj. Očakávalo sa úplné prebratie vydavateľstva niektorým z ostatných českých vydavateľstiev ako napríklad Bauer Media (vydáva napríklad Ženu a život), ktoré koncom minulého roka výrazne posilnilo svoju pozíciu v segmente luxusnej tlače kúpou vydavateľstva Hearst Stratosfera (Cosmopolitan, Harper's Bazaar, Esquire a iné) a týmto obchodom by svoju pozíciu potvrdilo, alebo prebratie niektorým z menších vydavateľstiev, ktoré sú ovládané českými finančnými žralokmi ako Babiš, Soukup či Bakala, ktorí majú veľký záujem na posilnení svojej pozície na mediálnom trhu, čo by sa im zaiste prienikom do segmentu luxusnej tlače podarilo. Vylúčené nebolo ani prebratie práve vydavateľstvom Burda Praha, ktoré je lídrom vo vydávaní luxusnej tlače a touto akvizíciou by sa stalo nefalšovaným lídrom. Ale prebratie len jednej - a z pohľadu portfólia Sanomy určite najlukratívnejšej - licencie je pomerne prekvapivé. Naznačuje to, že situácia Sanomy je skutočne zložitá a väčšina z jej portfólia nie je z pohľadu potenciálnych kupcov dostatočne lukratívna. Môže sa teda stať, že Sanoma ako taká kupca nenájde, ale môže predať rôznym záujemcom tituly zo svojho portfólia - a to určite nie je cesta k splateniu dlhov, o ktoré sa zahraničný vlastník vydavateľstva snaží. Situácia doslova ako keď sa supy zlietavajú nad zdochlinou.

Celá situácia má však aj inú prekvapivú stránku. Nie je žiadnym tajomstvom, že medzi redakciami ELLE a MARIE CLAIRE vládne veľká rivalita, doslova sa neznášajú. Podľa klebiet je za tým fakt, že českej MARIE CLAIRE ako priamej konkurencii ELLE sa od začiatku nedarilo napĺňať očakávania a na trhu sa nedokázala dostatočne presadiť, čím sa v redakcii stupňovala frustrácia... Začali preto masívne pribaľovať darčeky, čím sa jej podarilo výraznejšie navýšiť svoj predaný náklad. Z takéhoto postupu sa však údajne redakcia ELLE a ľudia z vydavateľstva Burda (predtým Hachette Filipacchi 2000) smiali a vyjadrovali sa, že upevňovať pozíciu sa má kvalitnou prácou a nie pribaľovaním rôznych čínskych tašiek. Keď začalo byť pribaľovanie darčekov finančne nevýhodné a vydavateľstvo Sanoma s tým muselo postupne skončiť, predaj MARIE CLAIRE opäť začal pozvoľna padať a v súčasnosti sa pohybuje na historických minimách. Pritom aj samotnej ELLE predaj už roky klesá, stále sa však drží vysoko a čo je podstatné - prináša zisk, čo sa o stratovej MARIE CLAIRE povedať nedá. "MARIE CLAIRE je perfektnou značkou, s ktorou výrazne posilníme naše portfólio exkluzívnych ženských lifestylových titulov", uviedla po oznámení akvizície Petra Fundová, konateľka Burdy Praha. Logicky teda z celej situácie vyplýva, že racionálna reč peňazí jasne zvíťazila, tak ako už mnohokrát, nad emocionálnou stránkou veci. Dá sa však očakávať, že v redakcii MARIE CLAIRE nastanú veľké personálne zmeny, ktoré sa v konečnom dôsledku môžu prejaviť veľmi pozitívne, pretože časopis nutne potrebuje zastaviť stagnáciu. Za týmto hladkým prevodom licencie môže navyše stáť aj fakt, že vydavateľstvo Sanoma sa údajne stále usiluje o vydávanie českej edície svetoznámeho časopisu GLAMOUR, čo bude vyžadovať značné náklady a odbremenenie sa od inej drahej licencie, ktorá nesplnila očakávania, môže mať v tomto smere pozitívny efekt.

Celá situácia sa vykryštalizuje v priebehu tohtoročnej jesene. Máme sa na čo tešiť!

1 komentár :

  1. Tie problemy, ktore ma Marie Claire na CZ/SR trhu ma neprekvapuju - v UK som si ten casopis rada kupovala, ked zacal vychadzat u nas, potesila som sa...ale po prvych par cislach mi bolo jasne, ze to bude na hony vzdialene tomu, na co som bola zvyknuta z anglicka :(

    OdpovedaťOdstrániť